21 grudnia
sobota
Tomisława, Seweryna, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Michalik: Kościół jest otwarty na nowe ruchy i wspólnoty

Ocena: 0
3146
Kościół jest otwarty na nowe ruchy i wspólnoty - zapewnił w rozmowie z KAI abp Józef Michalik. W Warszawie trwają obrady Wspólnego Komitetu Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) i Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) poświęcone właśnie nowym ruchom chrześcijańskim w Europie. Uczestnicy zastanawiają się, czy wspólnoty te stanowią wyzwanie, czy też okazję dla tradycyjnych Kościołów.

Trzydniowe spotkanie tego najważniejszego gremium ekumenicznego naszego kontynentu po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Jak przyznał abp Józef Michalik, który jest wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy, organizacja obrad w Warszawie to efekt rozwijających się wzajemnych kontaktów i wzrastającego zainteresowania krajami Wschodniej Europy.

Odnosząc się do tematyki spotkania, które skupione jest wokół hasła: „Wiara i religijność w zmieniającej się Europie. Nowe ruchy chrześcijańskie w Europie: wyzwanie czy okazja?” metropolita przemyski podkreślił, że Kościół z reguły jest otwarty na wszystkie rzeczywistości, ale - w oparciu o doświadczenie - stara się także być roztropnym.

Jednocześnie hierarcha przyznał, że trudno dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy nowe ruchy i wspólnoty są szansą, czy też zagrożeniem dla tradycyjnych Kościołów. „Kościół chętnie korzysta z dobrych doświadczeń. Jako przykład może posłużyć ruch charyzmatyczny, który zrodził się w Kościele protestanckim, ale i Kościół katolicki zauważył, że ruch ten stanowi szansę pogłębienia, poszerzenia, jakiegoś ubogacenia wiernych” - powiedział abp Michalik.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że w naszym kraju dialog z takimi ruchami jest trudniejszy, niż ma to miejsce na przykład w Stanach Zjednoczonych. – Jak słyszę, podobne trudności istnieją w innych europejskich krajach. Skąd się to bierze? Szukamy odpowiedzi na to pytanie, bo rozmowa mogłaby nas wzajemnie ubogacić – przyznał hierarcha.

Abp Michalik przypomniał, że niektóre katolickie wspólnoty charyzmatyczne, jak choćby Wspólnota Emmanuel, stanowią wielką linię odrodzenia w Kościele katolickim. – Wiele takich charyzmatycznych inspiracji zostało w Kościele. Nie trzeba się ich bać – podkreślił metropolita przemyski.

Jednocześnie - zauważył - pojawiają się ruchy, które budzą pewien niepokój, z którymi dialog jest trudny, które zamykają się na dialog z Kościołami tradycyjnymi, nie tylko z katolickim, ale także prawosławnym, czy Kościołami poreformackimi. Także te zagadnienia podejmowane są podczas warszawskich obrad.


2013-02-05 13:17:00
rl (KAI) / Warszawa
fot. Henryk Zieliński/Idziemy
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 grudnia

Sobota, III tydzień adwentu
Emmanuelu, nasz Królu i Prawodawco,
przyjdź nas zbawić, nasz Panie i Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 39-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do Dzieciątka Jezus 16-24 XII
Nowenna do Świętej Rodziny 20-28 XII 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter